OBJEDNÁVKY DO 12:00 doručujeme do 1 pracovního dne. Víc info

Svatební zvyky a tradice III. – Námluvy

Ve třetí části série článků o svatebních zvycích a tradicích se věnuji námluvám. Podle mě jsou námluvy skvělým oživením svatby, zábavou pro hosty a vzpomínkou na to, jak vypadaly svatby v minulosti.

Námluvy jsou zvykem, který je známý zejména na východě Slovenska a je součástí každé tradiční svatby. Konají se v den „D“ a předcházejí samotnému svatební obřady. V různých částech Slovenska mají námluvy různé podoby, spojuje je všk stejný záměr a sice, vypýtanie nevěsty od rodičů. V současnosti jsou formálním zvykem, který se uchovává zejména na vesnických svatbách.

Historie námluv je dlouhá. Vyvíjely se postupně přes různé formy až k jejich dnešní podobně. V minulosti Námluvy procházelo předběžné zjišťování názoru rodičů nevěsty a získávání předběžného souhlasu. Na námluvy tak přicházel potěšen mládenec, nejčastěji se svým kmotrem. Obsahem námluv byly rozhovory a jednání o „ceně nevěsty“. V minulosti se za nevěstu platilo zejména v naturáliích, například dobytkem. Cena, jakou zaplatil mládenec za svou nevěstu vyjadřovala bohatství jeho rodiny. Po dohodě nakonec rodina nevěsty ženicha a jeho kmotra pohostila, čímž vyjádřila souhlas se svatbou. Rodina nevěsty byla po námluvách pozvána na obhlídku domu a statku ženicha a jeho rodiny, kde také nechybělo pohoštění.

 

                                                                                               unnamed_1

 

V současnosti mají námluvy formální charakter. K nevěstina domu, kde se scházejí svatební hosté přichází ženich s celou jeho rodinou. Za mladých sjednávají cenu nejčastěji jejich kmotři. Příchod ženichovy rodiny je většinou spojován se zpěvem lidových písní a hrou na akordeon. Typickými frázemi charakteristickými pro námluvy jsou zejména: „Slyšeli jsme, že máte děvku na vdávání“, nebo „Přišli jsme si pro nevěstu“. Podobně jako v minulosti, ženich si za nevěstu musí zaplatit. Dnes však neplatí v naturáliích, ale symbolicky penězi. Po dohodě mezi rodinou nevěsty a rodinou ženicha následuje rozloučení a požehnání rodiči, které je spojováno s pohoštěním ženichovy rodiny v nevěstina domě. Po námluvách následuje samotný svatební obřad. Pokud mají snoubenci svatební obřad v kostele, do kostela se většinou odchází v svatebním průvodu za zpěvu lidových písní a hry akordeon.

 

Trencin_Svadba_Svadobny_Fotograf_Peter_Rigo_Photography_028_web

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení