OBJEDNÁVKY DO 12:00 doručujeme do 1 pracovního dne. Víc info

Svatební zvyky a tradice II. – „Předsvatební“ svatební zvyky

Svatební tradice, které se zvyknou v našem prostřední dodržovat nesouvisí výlučně jen se samotným svatebním dnem, ale spojují se také s obdobím před svatbou.

Zásnuby

Samotné svatbě předchází zpravidla zásnuby. (Tedy, bez zásnuby by žádná svatba ani nebyla.) Velkolepé oslavy spojené se zasnoubení jsou v dnešní kultuře již více méně výjimkou. V minulosti byly vyjádření toho, že vztah se stal vážným a snoubenci uvažují o svatbě. Byly veřejným obřadem, při kterém snoubenci sdíleli s veřejností dohodu o svatbě. V současnosti zásnuby probíhají nejčastěji v úzkém rodinném kruhu, kdy mladí oznámí rodině své rozhodnutí. Se zasnoubení se pojí i předání zásnubního prstenu, který zpravidla věnuje muž ženě. Vyjadřuje tak, že má o ženu vážný zájem, že si ji chce vzít za ženu a tedy, že se chystá svatba. Zásnubní prsten se nosí obvykle na prsteníčku levé ruky. Důvodem má být to, že prsteníček na levé ruce je blíže k srdci. Po svatbě, kdy si snoubenci vymění snubní prsteny zvykne žena nosit zásnubní prsten na prostředníčku levé ruky.

Se zasnoubení souvisí i pověra, že svatba by se měla konat nejpozději do roku a do dne ode dne zasnoubení. Aby muž ukázal, že si ženu váží, zásnubní prsten by měl mít cenu alespoň jednoho měsíčního platu muže.

 

                                                couple-915991-1024x683

 

Svatební pozvánky a oznámení

Svatbě předchází rozesílání svatebních oznámení, kterými mladí oznamují známým a přátelům velkou novinu. Na svatbu zvou snoubenci rodinu a přátele obvykle osobně. K svatebnímu oznámení se přikládá i pozvánka ke svatebnímu stolu.

 winter2020_wedding-invitations_34

 

Rozloučka se svobodou

Rozloučení se svobodou je tradice, která nemá původ v Česku, ale stává se stále více oblíbenější. V minulosti se spojovala s tím, že ženichovi kamaratái se s ženichem setkali v předvečer svatby a něco dobré si s ním vypili, aby odbouraly nervozitu a stres. V současnosti je zvykem, že rozlučku se svobodou organizují pro snoubenců družby a družičky. Stále častěji se s rozlučku se svobodou spojují výlety, víkendy na chatě či dokonce delší pobyty u moře. Nejčastěji se organizuje krátce před svatbou, například v sobotu, případně víkend, který svatbě předchází.

bachelorette-party-ideas-1200x720

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení