Objednávky do 12:00 doručujeme na další pracovní den

Svatební zvyky a tradice I. – Svatební oděv

Svatebních zvyků a tradic je hodně. Pro každý kraj jsou typické jiné zvyklosti. To, co na východě svatební hosté považují za samozřejmé, na západě ani neznají. Všechny zvyky a tradice, které se mi podařilo shromáždit a zdokumentovat (zachytila jsem je více než 20) Vám postupně představím v sérii článků o svatebních tradicích.

V prvním z těchto článků se budu věnovat oblečení ženicha a nevěsty a všem tradicím, pověrám, zvykům a hrám, které se s nimi spojují.

 

Svatební šaty

Nevěsta nosí zpravidla bílé šaty, i když v současnosti se objevují už i mírně kontroverzní šaty černé barvy. Svatební šaty mají dlouhou historii. Dnešním šatům, které si obléká nevěsta předcházely lněné šaty jako symbol čistoty. Inu, výběr barvy je jen na nevěstě, ale v současnosti stále platí, že většina nevěst si vybírá bílé šaty. A svatební hosté by se měli této barvě vyhnout.

 

D2147.1464816573.0-530x845   

 

Svatební závoj

Svatební závoj je klasika, na kterou se těší každé jedna dívka od dětství. Je jako korunka, která zdobí nevěstu a dělá z ní nejdůležitější ženu celého svatebního dne. Je symbolem svobody, proto ho má nevěsta během první části svatby a během čepčenia se snímá. Původní svatební závoj halil i obličej, aby ženich uviděl nevěstu až když bude jeho ženou. I když známějším zvykem na svatbách je házení kytice, v některých krajích se místo kytice hází mezi svobodné dívky právě nevěstin závoj.

 

780ccacad7cb9465cf4f3fa91620eaed

 

Něco starého, něco nového, něco modré a něco půjčené

Jedna z tradic, která nemá český původ ale známe ji z období viktoriánské Anglie říká, že každá správná nevěsta musí mít něco starého, něco nového, něco modré a něco půjčené. Něco staré, což má být součástí nevěstina oděvu symbolizuje její loučení se s dosavadním způsobem života. Často to bývá předmět, který žena zdědila. Něco nového je vyjádřením zahajování nové životní éry. Modrá věc je symbolem věrnosti manželovi. Nevěsty si nejčastěji vybírají modrý podvazek. A poslední část oděvu, něco půjčené, je znakem toho, že nevěsta se může neustále obrátit na svou rodinu nebo známé. Proto by měl být tento předmět zapůjčeno právě od těchto lidí.

 Creative-ideas-for-something-borrowed1

 

Mince od mámy, čtyřlístek v botě

Pokud chce svatební máma dopřát své dceři bohatství v manželství, měla by jí do boty vložit minci, která má zajistit mladým blahobyt. Kromě toho by měla přidat i čtyřlístek. Ten je zase symbolem štěstí.

 

97d4b16f94b365ad18d65a6941b8b602

 

Ženichů oděv, svatební pírka

Tradice říká, že ženich by se měl v den svatby vyvarovat nošení motýlka, protože by mohl nevěstě rychle uletět a více se nevrátit. Kromě toho se ženichy svatební oděv vyznačuje i nošením pírka, které mu připíná nevěsta a vyjadřuje tak, že patří k sobě. Nejen ženich, ale i družba se od svatebních hostů odlišují nošením pírka, které jim připínají družička. Vyjadřují, že jde o svobodných mládenců, kteří jsou schopní na ženění a mohou se ocitnout v hledáčku družiček.

 

ň