OBJEDNÁVKY DO 12:00 doručujeme do 1 pracovního dne. Víc info

Svatební zvyky a tradice VI. – První novomanželské tradice

První kroky novomanželů ze sňatku na oslavu jsou také doprovázeny množstvím tradic. Některé z nich mají původ v minulosti, jiné vznikly teprve nedávno. Každý z nich má však svůj význam a my se podíváme v tomto článku z kategorie Svatební zvyky a tradice blíže na to, co které zvyky symbolizují.

 

Házení rýže, lupínků

Tradicí, která doprovází novomanžele při vycházení z kostela je rozhazování lupínků květů nebo rýže na nevěstu a ženicha. Symbolizuje to prvolávanie štěstí a vyjadřování radosti ze svatby.

 

                                                                                  wedrice

Přípitek

Na prahu hotelu nebo restaurace by nevěstu a ženicha měli přivítat pracovníci z restaurace s přípitkem. Novomanželům by měli popřát zejména hodně štěstí, bohatství a plodnosti. Kromě přípitku se v současnosti zvyknou novomanželé přivítat v restauraci nebo hotelu i chlebem a solí. Přípitek by už v místnosti měli pronést i kmotrovi novomanžele.

 

                                                                iStock_000031988062_Full1446060251-768x512

 

Rozbíjení talíře

Kromě přípitku by měly novomanžele přivítat i rozbitím talíře. Novomanželé se mají ujmout metly a společnými silami rozbité střepy zamést a uklidit. Střepy mají hned několik významů. V první řadě souvisí jejich význam na svatbě s tím, že střepy přinášejí štěstí. Stejně střepy z rozbitého talíře mají novomanželům přinést štěstí do společných dnů. Kromě toho se hlukem, který vzniká při rozbíjení odhánějí duchové. Tím, že novomanželé společně zametají rozbité střepy vyjadřují svou snahu a touhu řešit vše, co je v manželství potká společnými silami a společně čelit všem problémům.

 

                                                                     svadobne-zvyky-tradicie-zametanie-taniera-na-svadbe-foto-1

 

Přenášení přes práh

Přenášení nevěsty přes práh má také několik významů a vychází z tradice našich předků. Prvním významem, který se spojuje s přenášením přes práh je schopnost ženicha postarat se o svou novou manželku. Dalším je snaha oklamat zlé duchy, který se snaží ovlivnit blahobyt novomanželů, jejich plodnost a jejich šťastný život. 

Společné pojídání polévky

Společné pojídání polévky je jednou z prvních společných věcí, kterou musí novomanželé zvládnout. Ženich krmí nevěstu polévkou a nevěsta ženicha. Podle toho, jak to zvládnou, se předpovídá zda budou mít šťastný život a zda se jim bude dařit řešit společně problémy, se kterými se budou setkávat během manželství. Zároveň je vyjádřením toho, zda se novomanželé budou snažit řešit problémy nebo ne.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení